pacientska organizácia pre všetkých, ktorých sa únik moču dotýka

Týždeň kontinencie 2014

Svetová osvetová aktivita Týždeň kontinencie sa zameriava na zvýšenie povedomia v otázkach súvisiacich s únikom moču. Na Slovensku bude 24. júna v  šiestich nemocniaciach na Slovensku informačný stánok, kde budú odborní pracovníci upozorňovať na problematiku a diskutovať s ľuďmi na tému inkontinencie.

Svetový týždeň kontinencie sa zrodil v roku 2008 v Káhire na zasadnutí International Continence Society,  neziskovej organizácie, ktorej hlavným zameraním je globálne zlepšenie kvality života ľudí trpiacich inkontinenciou moču a stolice. Únik moču je často krát veľké tabu a podľa prieskumu realizovaného ICS sa ukázalo, že o probléme úniku moču povie lekárovi či sestre menej ako 40 % pacientov!

Tento rok teda Svetový týždeň kontinencie pripadá na 23. až 29. jún.Základnými posolstvami sú informácie, že únikom moču alebo stolice môže trpieť každý – malé dieťa, muž, žena, senior.Dôvody sú pritom rôzne: nedostatok hormónu, malý močový mechúr (dieťa), oslabené svaly panvového dna (tehotenstvo, menopauza, obezita), operácia prostaty, vážnejšie ochorenia.

O úniku moču je potrebné rozprávať a ho riešiť. Je to problém, ktorý ľudí obmedzuje, dokonca zasahuje do ich sexuálneho života..

Na Slovensku bude počas týždňa inkontinencie prebiehať informačná kampaň, 24. júna sa v nemocniciach Košiciach, Martine, Banskej Bystrici, Trnave, a v Bratislave budú môcť návštevníci stretnúť sinformačnými stánkami, kde budú odborní pracovníci upozorňovať na problematiku a diskutovať s ľuďmi na tému inkontinencie.

Na našich informačných stánkoch bude erudovaná zdravotná sestra, ktorá bude záujemcov sprostredkovávať informácie o problematike úniku moču a stolice. Zároveň ponúkne záujemcom aj informácie o možných postupoch pri riešení problémov s inkontinenciou.

Na stánku budú k dispozícii informačné letáky o inkontinencii, návody na posilňovanie svalov panvového dna, naše InkoNoviny s informáciami o rôznych aspektoch inkontinencie, informačný materiál o tom, ako zvládať starostlivosť o pacienta s inkontinenciou, ktorý je pripútaný na lôžko a ďalšie dôležité a užitočné rady.

Na stánku záujemcovia dostanú presné informácie, kam sa obrátiť, ak sa rozhodnú, že s inkontinenciou budú bojovať.