pacientska organizácia pre všetkých, ktorých sa únik moču dotýka

Všetko o úniku moču

 Spracoval Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD., podpredseda odborného výboru InkoFóra, Urologické oddelenie NsP Skalica  


Týmto výrazom sa označuje samovoľný, vôľou neovplyvniteľný, teda nedobrovoľný únik moču.

Dochádza k nemu pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močového mechúra a močovej rúry). Medicínska povaha tohto problému je komplikovaná, existuje veľa príčin, ktoré ho vyvolávajú. Nedobrovoľný únik moču nie je samostatné ochorenie, ale je to príznak, ktorý poukazuje na viac alebo menej komplexné poruchy dolných močových ciest.
Inkontinencia moču (IM) predstavuje aj spoločenský, hygienický a ekonomický problém.

Najčastejšími typmi nedobrovoľného úniku moču býva tzv. stresová inkontinencia moču (SIM) a urgentná inkontinencia moču (UIM).

Stresová inkontinencia moču (SIM) – znamená pasívny, mimovoľnú únik moču pri námahe (kašeľ, kýchanie, smiech, cvičenie, zdvíhanie a nosenie bremien, v ?ažších prípadoch aj pri zmene polohy tela a pod.) v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku. Táto forma IM býva častejšia u žien a jej vyvolávajúcou príčinou bývajú viaceré pôrody (ktoré oslabujú panvové dno a tým aj podporný aparát močovej rúry), pokles ženských pohlavných hormónov v období ženského prechodu, nedostatočnos? zvierača močovej rúry – napr. po úrazoch a pod.

Urgentná inkontinencia moču (UIM) – je mimovoľný únik moču spojený s náhlym nedolateľným nutkaním (urgenciou) na močenie, okrem toho býva prítomné aj časté močenie cez deň (viac ako 7 krát) a tiež potreba močenia v noci (jeden a viac krát). Urgencie na močenie, časté močenie cez deň aj v noci a únik moču v dôsledku nepríjemného nutkania na močenie sa označujú ako hyperaktívny močový mechúr. Spúš?acím mechanizmom tohto typu IM bývajú infekcie močových ciest (aj nedostatočne liečené), kamene a nádory močového mechúra, cukrovka, zväčšená prostata, niekedy len nahromadenie tvrdej stolice v konečníku, ale častokrát sa príčina ani nenájde.

Zmiešaná inkontinencia moču – znamená kombináciu vyššie uvedených typov nedobrovoľného úniku moču. 

Kedy je nevyhnutné navštíviť lekára?

  • Keď vám raz za čas alebo častejšie unikne moč a vy nechcete, aby sa tak stalo. Nie je správne prísť k lekárovi až keď tieto príznaky trvajú už dlhšiu dobu. Stav sa vám môže zhoršiť a aj následná diagnostika a liečba sú náročnejšie.
  • Platí zásada, že čím skôr prídete so svojimi problémami k lekárovi, tým menej vyšetrení je potrebných na stanovenie správnej príčiny vašich ťažkostí. Tiež sa pri zachytení problému v rannom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť liečby.
  • Keď je únik moču sprevádzaný: bolesťou, krvácaním do moču, s opakovanými infekciami močových ciest, s operáciami alebo neurologickým ochorením

Čo sa stane, keď vás lekár pošle na vyšetrenie k urológovi?

* Urológ vám dá zoznam otázok týkajúcich sa vašich príznakov. Tieto otázky sú dôležité, pretože vaša odpoveď pomôže lekárovi rozhodnúť, či vaše príznaky sú mierne, stredné alebo závažné. Dnes sa príznaky nedobrovoľného úniku moču (tzv. inkontinencie moču) hodnotia aj formou dotazníkov alebo tzv. denníkov močenia, ktoré vyplníte buď v čakárni, alebo pred nasledujúcou návštevou u lekára. Odporúčame použiť dotazník, ktorý ste našli v týchto InkoNovinách.

* Opýta sa na priebeh ochorenia a na vaše predchádzajúce aj súčasné zdravotné ťažkosti.

* Urobí celkové vyšetrenie aby zistil, či iné choroby nemôžu byť príčinou, alebo komplikáciou vašich príznakov.

* Vyšetrí prostatu u mužov (prípadne vagínu u žien) a urobí orientačné (nebolestivé) neurologické vyšetrenie.

* K jednoduchým a ľahko vykonateľným vyšetreniam patrí aj tzv. test kašľom – pacient u lekára zakašle a lekár môže objektívne (zrakom) potvrdiť únik moču

* Vyšetrí váš moč aby zistil krv alebo znaky infekcie (tzv. analýza moču).

* Vyšetrí vašu krv aby zistil, či Vaše problémy s únikom moču nesúvisia s inými chorobami (cukrovka, ochorenia obličiek a pod. ). Lekár môže tiež odporučiť ďalšie pomocné vyšetrenia krvi na napr. zistenie rakoviny prostaty u mužov a pod.

* Vyšetrí vás ultrazvukom – najmä zistí aké množstvo (objem) moču zostáva vo vašom močovom mechúre po vymočení. Ďalej sa rovnakým spôsobom môžu vyšetriť vaše obličky.

* Urobí meranie prietoku vášho moču s pomocou tzv. uroflowmetrie, t. j. vymočenie sa do špeciálneho prístroja, ktorý zhodnotí a graficky ukáže, aký rýchly je prúd moču a aké množstvo moču vymočíte. Toto, rovnako nebolestivé (!) a neinvazívne vyšetrenie môže pomôcť zistiť, do akej miery je moč blokovaný, čiže akú prekážku prúdu moču predstavuje prostata, prekážka v močovej rúre a pod.

* Môže urobiť aj ďalšie špeciálne vyšetrenia na zistenie, či inkontinencia moču neovplyvňuje činnosť močového mechúra alebo obličiek, alebo či vaše problémy nie sú spôsobené napr. rakovinou prostaty. Vždy je potrebné vylúčiť komplikácie ako sú kamene v močových cestách, poruchy nervového systému, poruchy vyprázdňovania a funkcie obličiek.

 

Všetky tieto vyšetrenia nie sú ani bolestivé, ani nepríjemné a čo je najpodstatnejšie - sú neinvazívne. Na prvom mieste je spokojný pacient. Lekár vám pomôže vaše problémy vyriešiť. Včasné zachytenie problému je DOLEŽTÉ! Keď ide o VAŠE ZDRAVIE, zahoďte všetky zábrany a ostych. Neskorá návšteva lekára môže mať nezvratné následky!