pacientska organizácia pre všetkých, ktorých sa únik moču dotýka

Ako sa úniku moču alebo stolice vyhnúť?

Prevencia

V mnohých prípadoch sa dá úniku moču či stolice vyhnúť jednoduchým osvojením si zdravej diéty a životných návykov. Prinášame vám niekoľko typov, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie, budete zdravší a hlavne nebudete trpieť inkontinenciou.

Podľa vyjadrenia profesora Švihru „informovanie o inkontinencii, vzdelávanie pacientov aj odborníkov o tejto problematike, o tom, že inkontinencia sa nemusí stať v prípade, ak dodržiavame niekoľko základných princípov a ak už nastane, že inkontinencia je v mnohých prípadoch liečiteľná alebo „riešiteľná“, je základom úspechu manažovania tohto problému. Inkontinenciu je potrebné si všímať a riešiť ju. Nemôže zostať tabu. Lekár je ten, ktorý vám – pacientom dokáže pomôcť“.

Prinášame niekoľko dobrých rád a tipov, ako sa úniku moču alebo stolice vyhnúť:

Pitný režim

 • cieľom je vypiť 6 – 8 pohárov (1,5 až 2 litre) denne,
 • rozložiť pitie rovnomerne počas celého dňa,
 • piť viac tekutín, keď je vonku horúco,
 • obmedziť pitie alkoholu, bublinkových a kofeínových nápojov, lebo tie dráždia váš močový mechúr.

Tip: Neobmedzujte príjem tekutín, ak máte problém s močením. Vďaka obmedzeniu príjmu tekutín sa zvyšuje koncentrácia moču, čo dráždi močový mechúr a váš problém to zhoršuje.

Stravovanie

 • Jedzte veľa vlákniny, ktorá zlepšuje činnosť čriev tým, že vlákniny absorbujú vodu a pridávajú obsah vašej stolici. Tým sa zabezpečí neustála práca čriev a vyhnete sa tak zápche. Vlákninu nájdete v  celozrnom pečive, cereáliach, ovocí, zelenine, strukovinách, orieškoch a semiačkach.
 • Denne skonzumujte 2 ks ovocia, 5 kusov zeleniny a tiež cereálie a cereálne pečivo.

   

Tip: V prípade, ak budete konzumovať viac vlákniny, je potrebné dodržiavať aj pitný režim. Tým, že vláknina potrebuje vodu na to, aby mohla zväčšiť svoj objem, a tak udržiavať črevá v pohybe, je nevyhnutné piť minimálne 1,5 až 2 litre tekutín denne.

Žite pozitívne a zdravo

 • Udržiavajte si svoj Body mass index na maximálnej úrovni 25 bodov. Body mass index je ukazovateľ, ktorým sa meria nadváha alebo obezita. Vypočítať si ho môžete napr. tu: http://primar.sme.sk/kalkulacky.
 • Nefajčite. Chronický (dlhodobý) kašeľ spôsobený fajčením môže oslabiť svaly panvového dna a zapríčiniť tak problémy s únikom moču alebo stolice.
   

Buďte aktívni

 • Dajte si za cieľ cvičiť 30 minút takmer každý deň. Cvičenie stimuluje pohyby čriev a dokonca aj taký mierny pohyb, ako je chôdza, môže pomôcť.
 • Posilňujte svaly panvového dna pravidelne. Obezita, tehotenstvo, pôrod, pravidelné dvíhanie ťažkých vecí, ako aj chronický kašeľ môžu svaly panvového dna oslabiť. To vedie k úniku moču a stolice. Preto je posilňovanie svalov panvového dna dôležité v prevencii týchto problémov.

Tip: napíšte na info@inkoforum.sk a my vám pošleme zadarmo CD s cvičením na posilňovanie svalov panvového dna.

Praktizujte správne návyky na toaletu

 • Na toaletu choďte vždy, keď cítite urgenciu vyprázdniť vaše črevá, lebo to je ten najlepší čas, keď sa vám črevá kompletne vyprázdnia.
 • Na toalete seďte v správnej polohe. Sadnite si na toaletu, lakte dajte na kolená, nahnite sa mierne dopredu. Nohy musia byť vždy na zemi. Takáto poloha pomáha uvoľniť vaše svaly panvového dna a zvierač. Vydujte brucho a uvoľnite chrbát. Určite nezadržiavajte dych. Keď ste skončili, opäť sa narovnajte.
 • Ak často napínate alebo tlačíte kvôli tomu, aby sa vám vyprázdnili črevá, panvové dno sa naťahuje a časom ochabuje.
 • Nenavykajte si chodiť na záchod v prípadoch, „že ak náhodou niečo“. Choďte na záchod naozaj iba vtedy, keď to potrebujete.
 • V momente, ak máte podozrenie na zápal močových ciest, navštívte svojho lekára.

Nebojte sa opýtať

V prípade, ak by ste potrebovali radu, neváhajte sa obrátiť na naše pacientske združenie InkoFórum (info@inkoforum.sk). Verte, že so svojím problémom nie ste sami. Vieme vám poradiť, vieme vám pomôcť, vieme vám zadarmo zaslať informačné materiály, vzorky či DVD s cvikmi na posilňovanie svalov panvového dna.

Tento článok bol pripravený v spolupráci s prof. JánomŠvihrom, Phd., Urologická klinika Jeseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. ĎAKUJEME.