pacientska organizácia pre všetkých, ktorých sa únik moču dotýka

Chirurgická liečba

 Spracoval MUDr. Ľubomír Lachváč,PhD., Urologická klinika LF a FNLP Košice


Operačná liečba
Je nutné najprv zistiť faktory, ktoré sú združené so zvýšeným rizikom zlyhania operačnej liečby (dráždivý mechúr, obezita, predchádzajúca operácia na inkontinenciu moču, nedostatočná hladina ženských pohlavných hormónov, chronický kašeľ, ťažká fyzická aktivita, predchádzajúce ožarovanie, pokročilý vek, nedostatočná výživa). Takisto treba identifikovať pokles orgánov panvy alebo iné patológie, ktoré vyžadujú súčasnú operačnú nápravu.

Najčastejšia operácia pre únik moču v súčasnosti je operácia pomocou tzv. suburetrálnej pásky (TVT,TOT), ktorá sa zavádza malým rezom na prednej stene pošvy popod močovú rúru a po primeranom dotiahnutí ju mierne nadvihuje, čím zabraňuje úniku moču.

U pacientov s únikom moču v dôsledku malého objemu mechúra sa vykonáva zväčšenie močového mechúra pomocou krátkeho úseku čreva, ktoré sa vyberie z tráviaceho traktu.

U starších mužov s únikom moču v dôsledku zväčšenej prostaty je  nutné operačné zmenšenie prostaty. 

 


Neurostimulácia

Nervy prenášajú informácie do mozgu aj z mozgu. Niektoré ovládajú činnosť močového mechúra a svalov používaných pri močení. Pri narušení systém komunikácie medzi týmito nervami a mozgom sa môžu objaviť problémy s močovým mechúrom, ktoré sa prejavujú buď retenciou, teda zadržiavaním moču, alebo hyperaktivitou močového mechúra vrátane nutkania na močenie a močovej inkontinencie.

Táto simulácia sakrálnych nervov alebo sakrálna neuromodulácia vznikla začiatkom osemdesiatych rokov 20. storočia a v Európe ju schválili roku 1994. Môže zvýšiť kvalitu života, lebo odstraňuje, resp. podstatne zmierňuje symptómy, ktoré trápia pacientov s:

• močovou retenciou

• hyperaktívnym močovým mechúrom vrátane:

• stresovej inkontinencie

• nutkavého močenia

Táto terapia pomáha obnoviť normálnu nervovú činnosť , aby pacienti mohli močiť normálne. Využíva malý implantovaný prístroj, ktorý vysiela slabé elektrické impulzy a stimuluje nimi nerv nachádzajúci sa tesne nad kostrčou.

Táto terapia prebieha v 2 fázach:

• hodnotiaca fáza

• implantačná fáza

Ak pacienti počas hodnotiacej fázy pocítia zmiernenie symptómov, môžu sa stať kandidátmi na permanentnú implantáciu, rovnako ako viac než 100 000 pacientov po celom svete.

Neuromodulácia sa skladá z: 

• implantovateľného neurostimulátora (INS), ktorý sa vkladá pod kožu, podobne ako kardiostimulátor, 

• elektródy, ktorá prenáša slabé elektrické impulzy do nervov ovládajúcich močový mechúr,

• ručného programátora, pomocou ktorého môžete vy ako pacient upraviť intenzitu stimulácie a zapínať, resp. vypínať svoj neurostimulátor.

Puzdro neurostimulátora je iba o čosi väčšie ako dvojeurová minca a je vyrobené z titánu, pevného, ľahkého a biokompatibilného kovu, ktorý sa ideálne hodí na bezpečné a pohodlné dlhodobé implantáty.

Ako prebieha implantácia?

Ak mal pacient počas hodnotiacej fázy dočasnú elektródu, lekári mu do blízkosti nervov v krížovej oblasti zavedú permanentnú elektródu. Ak sa na hodnotenie používala permanentná elektróda, tento zákrok nie je potrebný. Elektróda sa po zavedení napojí na malý implantovateľný neurostimulátor, ktorý sa vloží do podkožia v hornej časti sedacieho svalu, teda na miesto, v ktorom vás bude najmenej rušiť a je najprijateľnejšie aj z kozmetického hľadiska.

Tento minimálne invazívny zákrok môže trvať asi hodinu a urobiť sa v lokálnej anestéze.

Pár slov na záver: Elektrické impulzy riadia všetko, prenosom myšlienok počnúc a srdcovým rytmom končiac.V tele máme množstvo buniek, ktoré sa správajú ako miniatúrne batérie a dodávajú životne dôležitú elektrinu.Vlastne aj život sám je definovaný ako prítomnosť elektrickej aktivity v mozgu.Elektrina teda znamená život.