pacientska organizácia pre všetkých, ktorých sa únik moču dotýka

Pomôcky

VLOŽKY

Absorpčné vložky najčastejšie využívaným produktom pre všetky stupne úniku moču /ľahký, stredný a ťažký/. Všeobecne sú dobre akceptovaní u väčšiny pacientov. Sú ľahko použiteľné a dobre plnia svoj účel.

 

Dôležité vlastnosti

Vložky majú zvyčajne veľa vlastností, ktoré ovplyvňujú ich použitie a preto výber vhodných absorpčných pomôcok môže byť mätúci. Pri výbere je dôležité premýšľať, aké sú vaše priority. Výskum ukázal, že pre mužov aj ženy, existujú určité charakteristiky vložiek, ktoré sú obzvlášť dôležité, vrátane:

• Schopnosť absorbovať moč

• Diskrétnosť

• Schopnosť absorbovať zápach

• Schopnosť zostať na svojom mieste

• Schopnosť udržiavať pokožku v suchu

Výber absorpčnej pomôcky, ktorá je pre vás najvhodnejšia:

Pri výbere jednej alebo viacerých vložiek tak, aby vyhovovali vašim potrebám, zoberte vždy do úvahy:

• Vaše osobné charakteristiky - faktory, ako je frekvencia / závažnosť vášho úniku moču; či budete potrebovať vložky na deň a / alebo noc; či ste schopný vymeniť svoje vložky samostatne alebo potrebujete pomoc; a zobrať do úvahy, či počas dňa meníte svoju pozíciu /sedíte, stojíte, kráčate.../

• Osobné preferencie - osobné preferencie sú veľmi dôležité pri výbere absorpčnej pomôcky. Niet divu, že ľudia s ťažším stupňom úniku moču uprednostňujú používanie väčších vložiek - použitie väčšej absorpčnej pomôcky všeobecne znamená menšiu frekvenciu výmeny vložky. Väčšie vložky môžu byť vhodnejšie, ak ste imobilný a / alebo potrebujete pomoc pri výmene pomôcky. Avšak, muži aj ženy často dávajú prednosť používaniu menšej vložky, ktorú je potrebné meniť častejšie. To najmä v prípadoch, keď je pacient mobilný a relatívne nezávislý.

Ľudia si nie vždy volia vložky na základe obsahu moču, ktorý absorbujú . Napríklad, niektorí ľudia majú časté úniky moču v malých objemoch, kým iní môžu byť suchí počas niekoľkých dní a potom spozorovať silný únik. Títo pacienti môžu používať menšie pomôcky (kvôli ich väčšej diskrétnosti) s vedomím, že ich budú možno často meniť.

• Použitie kombinácie rôznych typov vložiek - ľudia často zistia, že používanie rôznych veľkostí a savostí pomôcok je pre nich to najlepšie. Naša legislatíva umožňuje v rámci finančných limitov rôzne typy vložiek kombinovať. Možno potrebujete savejšie cez deň a menej savé v noci. Stačí sa opýtať vášho lekára, ktorý vás o tejto možnosti informuje.

Pochopenie vašich potrieb je prvým krokom k dobrému výberu absorpčnej pomôcky.

Porovnanie vložiek

    Vložky sa dodávajú v širokej škále absorbancií a veľkostí. Na to, aby ste zistili, ktoré vám najlepšie vyhovujú, by bolo najideálnejšie si ich všetky vyskúšať. To je však veľmi nepraktické a časovo náročné. Naše OZ InkoFórum vám ponúka možnosť bezplatného zaslania niekoľkých druhov vložiek. Stačí, keď napíšete mail na info@inkoforum.sk, uvediete potrebné informácie a tieto vzorky vám môžeme zaslať.

 

 

Spracoval MUDr. Ľubomír Lachváč, PhD., Urologická klinika LF a FNLP Košice


Ochranné prostriedky proti inkontinencii moču majú svoje miesto u pacientov s únikom moču nevhodných na operačnú liečbu a u pacientov nesúhlasiacich s operačnou liečbou.

Výber ochranných pomôcok sa robí podľa  pohlavia, veku, typu a intenzity úniku moču.

Typy ochranných pomôcok:
- vložky pre ženy
- vložky pre mužov
- vložné plienky s fixačnými nohavičkami
- plienkové nohavičky
- podložky pod ležiacich pacientov

Pri úniku moču z pretekania, úniku moču spôsobenom riešiteľnou vrodenou alebo získanou anatomickou chybou (ektopický močovod, fistuly a pod.) a úniku moču spôsobenom infekciou alebo nádorom močového mechúra sa má uprednostniť riešenie primárnej príčiny pred používaním ochranných prostriedkov.