pacientska organizácia pre všetkých, ktorých sa únik moču dotýka

Tehotenstvo a inkontinencia

Keď je žena tehotná, dostane veľa rád od množstva ľudí . Málokto však spomenie niečo o problémoch spojených s únikom moču alebo o kontrole čriev v tehotenstve a po pôrode.

Prinášame vám odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Ako mám vedieť, či mám nejaký problém?

Mnoho problémov s močovým mechúrom alebo stolicou v tehotenstve môžu byť spôsobené najmä slabými svalmi panvového dna. Ak máte slabé svaly panvového dna môžete pociťovať nasledovné ťažkosti:

 • únik moču pri kašli , kýchaní, zdvíhaní ťažších vecí, smiechu alebo pri cvičení budete ťažko kontrolovať vetry
 • pocit naliehavej potreby vyprázdniť močový mechúr alebo črevá
 • únik stolice aj potom, čo ste boli na WC
 • zápcha
 • pocit tlaku na panvu, čo by mohlo v konečnom dôsledku znamenať, že jeden z panvových orgánov stratil svoju pružnosť, „ovisol“ a tlačí na pošvu. To sa nazýva prolaps panvových orgánov.

Môžete mať tiež sexuálne problémy. Krátko potom, ako sa vaše dieťa narodí, budete veľmi unavená z práce s dieťaťom, nočného vstávania. Vaginálny pôrod môže spôsobiť slabosť okolo pošvy alebo nedostatok citlivosti. Rany na pošve a trauma môžu spôsobovať bolesť aj na niekoľko mesiacov. Počas dojčenia môže byť hladina estrogénov pomerne nízka, čo spôsobuje „suchosť“ vagíny. V takýchto prípadoch je potrebné svoje obavy konzultovať jednak s lekárom a jednak s vaším partnerom.

Ako môžem zistiť, či mám predispozície k úniku moču a stolice?

Zdá sa, že niektoré ženy náchylnejšie na problémy s únikom moču či črevné problémy počas pôrodu alebo po ňom. Aj u niektorých žien, ktoré mali ľahký a rýchly pôrod sa tieto problémy vyskytli. Preto nemôžeme s určitosťou povedať, ktorá zo žien je „náchylnejšia“.

Ženy, u ktorých sa vyskytli dané problémy už v minulosti, sú na ne náchylnejšie počas tehotenstva alebo po ňom.

Niektoré skutočnosti týkajúce sa pôrodu zvyšujú pravdepodobnosť výskytu problémov s únikom moču alebo črevnými problémami. Napr.:

 • ide o vaše prvé dieťa
 • dieťatko je veľké
 • dlhý pôrod, najmä dlhá doba pôrodná
 • ťažký vaginálny pôrod, keď máte stehy alebo jazvy mimo pošvy alebo keď dieťatku pomáhali na svet kliešťami

Čo keď mám pôrod cisárskym rezom?

Pôrod cisárskym rezom sa môže zdať ako spôsob, ako sa vyhnúť týmto problémom. Ale nie je to také jednoduché. Pôrod cisárskym rezom môže znížiť riziko vzniku závažných problémov súvisiacich s kontrolou močového mechúra z 10 % na 5 % u prvého dieťaťa. Ale napr. pri treťom cisárskom reze to nemôže mať vôbec žiadny vplyv.

V mnohých prípadoch, vaginálny pôrod prebieha presne tak, ako si to telo ženy, bábätko a príroda želajú. Vaginálny pôrod je prirodzený a preto v prípade, keď je to možné, je potrebné absolvovať pôrod týmto spôsobom. Je to tiež obrovský zážitok pre matku aj otca. Problémy samozrejme môžu nastať. V súčasnosti prebieha výskum, ako môžeme čo najlepšie zabrániť poškodeniu panvového dna pri pôrode.  V prípade obáv a nejasností, tieto konzultujte so svojim lekárom.

Čo môžem robiť, keď mám oslabené svaly panvového dna?

Narodením vášho dieťaťa môžete mať svaly panvového dna natiahnuté. Každým vyvinutím tlaku na panvové dno v prvých týždňoch po narodení dieťaťa sa môže natiahnuť panvové dno znova. Skúste preto ochrániť svaly panvového dna tak, že na ne prvé týždne po pôrode budete na ne čo najmenej tlačiť.  Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:

 • snažte sa stiahnuť a držať stiahnuté svoje svaly panvového dna vždy, keď kýchnete, zakašlete, smrkáte alebo niečo dvíhate
 • prekrížte nohu cez nohu a stlačte ich pred každým kašľom alebo kýchnutím
 • vyhýbajte sa zdvíhaniu ťažkých bremien
 • nerobte žiadne „skákacie“ cvičenia
 • praktizujte cvičenia svalov panvového dna, čím ich posilníte

Bude to lepšie ?

Nestraťte žiadnu nádej! Dokonca aj veľmi zlé ovládanie močového mechúra alebo ovládanie čreva tesne po pôrode sa často zlepší v priebehu prvých šiestich mesiacov.

Pravidelné cvičenie svalov panvového dna priebežne a pravidelne v dlhodobom horizonte ako aj správna rada, veľmi pomôžu.

Nezabudnite sa teda postarať o seba aj v čase, keď je to pomerne ťažké, pretože ste zaneprázdnená svojím bábätkom. Určite sa vám to vráti.

Ak sa váš stan neupravil ani po spomínaných 6 mesiacoch, obráťte sa na svojho lekára alebo na fyzioterapeuta.

Brožúrky, vzorky ako aj CD s cvikmi zadarmo vám radi zašle naše OZ InkoFórum. Stačí, keď nám napíšete na info@inkoforum.sk

Tento článok bol pripravený v spolupráci s Doc. MUDr. Petrom Urdzíkom, PhD., I. Gynekologicko-pôrodnícka klinika, Univerzitná nemocnica L. Pasteura, Košice. ĎAKUJEME!