pacientska organizácia pre všetkých, ktorých sa únik moču dotýka

Vzory pomôcok

VLOŽKY

Vložky sú najčastejšie používanými pomôckami na zachytenie úniku moču pri ľahkej až strednej inkontinencii. Sú zväčša anatomicky tvarované. Teda tvarované tak, aby sa prispôsobili tvaru tela.

Môžete ich nosiť priamo vo svojej spodnej bielizni alebo môžete použiť špeciálne sieťované nohavičky.Tieto sú vhodné najmä pri väčších rozmeroch vložiek. Väčšina malých jednorazových vložiek má lepiaci prúžok, slúžiaci na ich bezpečné uchytenie.

Sú dostupné v rôznych savostiach tak, aby ste si mohli vybrať pre vás tú najlepšiu pomôcku. Je zrejmé, že vložky s vyššími savosťami, majú aj väčšie rozmery.

Ako si vybrať vhodnú savosť? - Veľa žien zistilo, že najlepší spôsob, ako si vybrať vhodnú vložku, je začať s tými menšími veľkosťami a postupne skúšať väčšie pomôcky, až pokiaľ vám dobre nesadnú.

Pomôcky si môžete dať predpísať u svojho gynekológa, urológa, neurológa alebo geriatra. Finačný limit na mesiac je 16,57 Eur, čo znamená 2 - 4 vložky denne.

V prípade záujmu nás kontaktujte na náš email: info@inkoforum.sk a zašleme Vám na vyskúšanie niekoľko druhov a veľkostí vložiek.

                        

 

NAŤAHOVACIE  NOHAVIČKY

Tieto nohavičky majú zapracovanú vložku alebo vložnú plienku vo vnútri a preto môžu byť použité namiesto spodného prádla. Je to veľmi praktické a pohodlné riešenie. Väčšina z nich je veľmi diskrétna, sú elastické, preto dobre sedia na tela a pod nohavicami či sukňou ich vôbec nevidieť.  Navyše sú príjemné na dotyk.

Ich nevýhodou môže byť vyššia cena. V takýchto prípadoch môžete zvážiť ich používanie iba v prípadoch, keď cestujete, športujete alebo iných konkrétnych prípadoch.

Ich výhodou je ľahká manipulácia. Pri ich použití je možné ich roztrhnúť po bokoch a jednoducho vyhodiť.

Nohavičky sú vhodné v prípadoch učenia sa na toaletu (napr. po mozgovej príhode) alebo pre zdravotne postihnutých pacientov. Títo majú pocit, že majú na sebe spodné prádlo, preto si ich nestrhávajú.

Finančný limit poisťovne je 55,32 Eur na mesiac, čo predstavuje 1 - 3 nohavičky na deň (v zývislosti od ceny, či výrobcu). Môžete si ich dať predpísať u svojho gynekológa, geriatra, urológa, neurológa, onkológa či chirurga.

V prípade záujmu môžete napísať na náš email: info@inkoforum.sk a my Vám pošleme vzorky na vyskúšanie zadarmo.

      

 

VLOŽNÉ  PLIENKY

Využívajú ich pacienti s druhým až tretím strupňom únikom moču (stredný až ťažký únik moču).

Sú určené pre mužov aj ženy. Nakoľko majú väčšie rozmery a preto by ťažšie držali na spodnom prádle, používajú sa na ich správne a pohodlné nosenie, fixačné nohavičky.

Sú dostupné v rôznych absorpčných schopnostiach. Mnohé z nich majú na vonkajšej strane indikátor savosti, ktorý ukazuje pacientovi, či je alebo nie je potrebné pomôcku vymeniť. Toto je vhodné aj v prípadoch, kedy pacienti dostávajú pomoc od zdravotného personálu, ktorý vďaka indikátoru vie, kedy plienku vymeniť a teda nedôjde k jej pretečeniu.

Tieto pomôcky sa pomerne rýchlo a jednoducho menia. Ich výhodou je prijateľná cena.

Finančný limit poisťovne je 55,32 Eur na mesiac. Na mesiac to predstavuje viac ako 100 ks pomôcok. V rámci limitu máte nárok aj na fixačné nohavičky. Niektoré fixačné nohavičky je možné prať aj v práčke, preto ich nie je potrebné predpisovať každý mesiac a tieto prostriedky môžete využiť na viac kusov plienok.

V prípade záujmu môžete napísať na náš email: info@inkoforum.sk a my Vám na vyskúšanie zašleme vzorky zadarmo, aby ste si vedeli vybrať tú správnu veľkosť.

       

 

ABSORPČNÉ POMOCKY PRE MUŽOV

Pre mužov existujú špeciálne zberné pomôcky v tvare tzv. vrecka. Sú anatomicky tvarované, teda sa dobre prispôsobujú telu muža. Absorpčná vrstva je mierne elastická tak, aby vložka vytvorila tvar vhodný na zachytenie moču u muža a aby bezpečne držala penis aj semenníky.

Na druhej strane je lepiaci pásik, ktorý uchytí vložku na spodné prádlo. V prípade nosenia tohto druhu absorpčných pomôcok je vhodné nosiť slipy alebo iné na telo prilnavé spodné prádlo. Sú vhodné najmä pre aktívnych mužov.

Finančný limit je 16,57 Eur. Predpíše Vám ich Váš urológ, neurológ či geriater.

Na trhu sú viaceré druhy týchto pomôcok. V prípade záujmu napíšte na náš email: info@inkoforum.sk a my Vám zašleme vzorky na odskúšanie.

 

PLIENKOVÉ  NOHAVIČKY

Niekedy teiž jednoducho nazývané "plienky", sú najčastejšie používané pomôcky pri ťažkom úniku moču či dokonca stolice. Sú vhodné najmä vďaka vysokej savosti a vhodnému tvaru.

Sú vhodné pre mužov aj pre ženy. Pri ich nosení nie je potrebné používať spodné prádlo, nakoľko sa uchytávajú lepiacimi pásikmi umiestnenými na bokoch plienkovej nohavičky.

Sú dostupné v mnohých veľkostiach, tvaroch a absorpciách. Pri plenkových nohavičkách je veľmi dôležité vybrať správnu veľkosť a tvar, inak sa môže stať, že budú pretekať.

Pri ich výbere je vhodné odmerať si pás. Na základe toho sa Vám bude lepšie vyberať veľkosť.

Na zadnej strane väčšiny plienkových nohavičiek je indikačný pásik, ktorý hovorí o tom, či je pomôcky naplnená a je potrebné ju vymeniť.

Pomôcky môžete kombinovať. Niekedy pre Vás môžu byť vhodné naťahovacie nohavičky niekedy plienkové nohavičky.

Zo začiatku môže byť pre Vás náročné tieto pomôcky vymieňať. Pri zlom nasadení pomôcky môže dochádzať k úniku moču. Niekomu vyhovuje výmena pomôcky v stoji, niekomu v leže. Niektorí pacienti uprednostnia pomoc zdravotného personálu, sociálnych pracovníkov alebo opatrovateľov.

Finančný limit je 55,32 Eur na mesiac. Tieto pomôcky Vám predpíše geriater, urológ, neurológ, chirurg, onkológ alebo gynekológ.

V prípade záujmu o vyskúšanie predmetných plienkových nohavičiek nám napíšte svoju váhu a obvod pása na adresu: info@inkoforum.sk a zadarmo Vám zašleme na odskúšanie vzorky.

        

 

STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU PACIENTA TRPIACEHO INKONTINENCIOU

Ľudia s únikom moču majú vyššie riziko vzniku kožných problémov na zadku, bokoch, genitáliách a medzi panvou a konečníkom. Nadmerná vlhkosť v tejto oblasti spôsobuje začervenanie, podráždenie ale aj kvasinkovú infekciu.

Zvlášť ťažšie liečiteľné sú preležaniny (dekubity). Tieto vznikajú najmä, ak trpíte podvýživou, máte za sebou chemoterapiu alebo ste pripútaní na vozík či lôžko.

V prípade, keď používate absorpčné pomôcky, bezprostredne po vymočení sa či stolici príslušné miesta umyte a dobre vysušte.

Je vhodné používať špeciálnu kozmetiku, vyvinutú najmä pre takto ťažko namáhanú pokožku. Je potrebné, aby táto kozmetika neobsahovala žiadne mydlá, parfumy ani alkohol. Niektoré z produktov nie je potrebné umývať. Je potrebné si vždy dobre prečítať návod na používanie.

Zvážte používanie kozmetiky, ktorá vytvorí ochrannú vrstvu na pokožke. Zväčša obsahuje lanolín, vazelínu a zinok. Túto kozmetiku Vám môže odporučiť aj zdravotná sestra alebo lekár.

V prípade, ake ste pripútaní na vozík alebo na lôžko, každý deň si Vy alebo Váš ošetrovateľ skontrolujte možné preležaniny. Ich včasný záchyt a liečba sú nesmierne dôležité, aby ste predišli neskorším prípadným komplikáciám a zdĺhavému liečeniu.

Informácie o kozmetike nájdete na:

http://moliklub.sk/home-sk/?acc=tihygiena

http://www.tena.sk/inkontinecne-pomocky/