Tehotenstvo a inkontinencia

Keď je žena tehotná, dostane veľa rád od množstva ľudí . Málokto však spomenie niečo o problémoch spojených s únikom moču alebo o kontrole čriev v tehotenstve a po pôrode.

Únik moču v tehotenstve nepodceňujte

Každá žena nám dá určite za pravdu, ak povieme, že tehotenstvo je síce krásnym obdobím očakávania a nedočkavosti z príchodu malého človiečika na svet, no takisto je toto obdobie spájané aj s mnohými zmenami. Jednou z nich môžu byť aj úniky moču v tehotenstve. 

Hormonálne zmeny, ktorými telo prechádza počas celého života, tehotenstvo nevynímajúc, spôsobujú v živote ženy nemalé komplikácie. Nejde o nejaké vážne ochorenie, no ak sa tomu dá predchádzať, prečo o tom nehovoriť viac.

Ak ste sa s pojmom inkontinencia ešte nestretli, v skratke vám ozrejmíme, že ide o samovoľný, vôľou neovládateľný únik moču. Môže nastať pri alebo po akejkoľvek činnosti, či už fyzickej aktivite, kašľaní, alebo ťažkej operácii. Nastať však môže aj počas tehotenstva. Tehotenstvo a únik moču sú témy, ktoré vzájomne súvisia. Inkontinencia v tehotenstve nie je vôbec zriedkavá.

Toto pekné obdobie v živote ženy prináša ženám „ťažkosti“ v podobe rastúceho bruška. Okrem toho, že žena sa cíti viac unavená a bruško ju môže obmedzovať pri viacerých aktivitách, zväčšujúca sa maternica ovplyvňuje močový mechúr.

Tým, že naberá na rozmeroch viac, tlačí na mechúr, a tak žena pociťuje častejšie nutkanie na močenie. Aj bábätko sa niekedy môže rozhýbať tak, že kopne aj do mechúra a ten to nemusí vydržať a moč unikne. Netreba sa však obávať, samovoľný únik moču v tehotenstve nie je žiadna hanba. Trpí ním až 41 % tehotných žien.

Mám predispozíciu k úniku moču a stolice?

Zdá sa, že niektoré ženy sú náchylnejšie na problémy s únikom moču či črevné problémy počas pôrodu alebo po ňom. Aj u niektorých žien, ktoré mali ľahký a rýchly pôrod sa tieto problémy vyskytli. Preto nemôžeme s určitosťou povedať, ktorá zo žien je „náchylnejšia“.

Ženy, u ktorých sa vyskytli dané problémy už v minulosti, sú na ne náchylnejšie počas tehotenstva alebo po ňom.

Niektoré skutočnosti týkajúce sa pôrodu zvyšujú pravdepodobnosť výskytu problémov s únikom moču alebo črevnými problémami. Napr.:

  • ide o vaše prvé dieťa
  • dieťatko je veľké
  • dlhý pôrod, najmä dlhá doba pôrodná
  • ťažký vaginálny pôrod, keď máte stehy alebo jazvy mimo pošvy alebo keď dieťatku pomáhali na svet kliešťami

Čo keď mám pôrod cisárskym rezom?

Pôrod cisárskym rezom sa môže zdať ako spôsob, ako sa vyhnúť týmto problémom. Ale nie je to také jednoduché. Pôrod cisárskym rezom môže znížiť riziko vzniku závažných problémov súvisiacich s kontrolou močového mechúra z 10 % na 5 % u prvého dieťaťa. Ale napr. pri treťom cisárskom reze to nemôže mať vôbec žiadny vplyv.

V mnohých prípadoch, vaginálny pôrod prebieha presne tak, ako si to telo ženy, bábätko a príroda želajú. Vaginálny pôrod je prirodzený a preto v prípade, keď je to možné, je potrebné absolvovať pôrod týmto spôsobom. Je to tiež obrovský zážitok pre matku aj otca. Problémy samozrejme môžu nastať. V súčasnosti prebieha výskum, ako môžeme čo najlepšie zabrániť poškodeniu panvového dna pri pôrode.  V prípade obáv a nejasností, tieto konzultujte so svojim lekárom.

Prevencia je dôležitá

Vhodnou prevenciou je cvičenie svalov panvového dna, nielen pred pôrodom, ale aj po ňom. Posilnené svalstvo panvového dna pomáha udržať správnu polohu močového mechúra, aj správne postavenie panvy. Vďaka tomu je v budúcnosti riziko inkontinencie menšie.

Najvhodnejšie je praktizovať tzv. Kegelove cviky, ktoré vyvinul na konci päťdesiatych rokov americký gynekológ Arnold Kegel. Takýmto cvičením  dochádza k posilňovaniu svalov v oblasti močovej trubice, genitálií i konečníka.

Nacvičovanie spočíva v rytmickom sťahovaní a uvoľňovaní svalstva panvového dna, čo spevňuje brušnú stenu, svaly, vrátane zvieračov. Varianty cvikov je možné prevádzať v ľahu, v stoji alebo v sede. Počas cvičenia je dôležité dbať na pravidelné a správne dýchanie. Kegelove cviky je možno vykonávať kedykoľvek bez toho, aby si to okolie všimlo.

Kontaktujte lekára

Aj keď je unikanie moču v tehotenstve normálne, gynekológovia sa zhodujú v tom, že máloktorá žena sa im zdôverí. Pritom lekár by vám mohol poradiť, a vy by ste sa počas tehotenstva nemuseli trápiť s inkontinenciou sama.

Okrem množstva ťažkostí, ktoré tehotenstvo žene prináša, je vtedy náchylnejšia na rôzne infekcie, a inkontinencia môže vyvolať zápal močových ciest. Je preto vhodné navštevovať toaletu hneď, ako pocítite nutkanie na močenie, keďže o pár sekúnd už môže byť neskoro.

Absorpčné pomôcky

Ak už „bojujete“ aj s reálnym únikom moču, navštevujte toaletu, aj keď nepociťujete nutkanie na močenie, robte to v pravidelných polhodinových intervaloch.

Takisto je potrebné venovať zvýšenú pozornosť intímnej hygiene a používaniu správnych produktov. Priedušná bielizeň, vložky alebo spodná bielizeň, ktoré sú vyrobené tak, aby tehotnej žene poskytovali komfort a pohodlie.

Bežné vložky v takejto situácii nepomôžu, inkontinenčné sú vyrobené tak, aby absorbovali tekutinu, eliminovali zápach a boli príjemné k ženskému telu.

Bude to lepšie?

Nestraťte žiadnu nádej! Dokonca aj veľmi zlé ovládanie močového mechúra alebo ovládanie čreva tesne po pôrode sa často zlepší v priebehu prvých šiestich mesiacov.

Pravidelné cvičenie svalov panvového dna priebežne a pravidelne v dlhodobom horizonte ako aj správna rada, veľmi pomôžu.

Nezabudnite sa teda postarať o seba aj v čase, keď je to pomerne ťažké, pretože ste zaneprázdnená svojím bábätkom. Určite sa vám to vráti.

Ak sa váš stav neupravil ani po spomínaných 6 mesiacoch, obráťte sa na svojho lekára.

Výskyt inkontinencie v tehotenstve:

  • Ženy trpiace inkontinenciou počas tehotenstva 41% 41%
  • Ženy, ktoré sa s problémom úniku moču nezveria lekárovi včas 50% 50%
  • Ženy, ktoré uviedli vyliečenie po praktizovaní Kegelových cvikov 85% 85%
  • Ženy, ktoré uviedli zlepšenie príznakov inkontinencie po praktizovaní Kegelových cvikov 100% 100%

Po pôrode:

Narodením vášho dieťatka môžete mať svaly panvového dna natiahnuté. Každým vyvinutím tlaku na panvové dno v prvých týždňoch po narodení dieťaťa sa môže natiahnuť panvové dno znova. Skúste preto ochrániť svaly panvového dna tak, že na ne prvé týždne po pôrode budete čo najmenej tlačiť.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:

  • snažte sa stiahnuť a držať stiahnuté svoje svaly panvového dna vždy, keď kýchnete, zakašlete, smrkáte alebo niečo dvíhate
  • prekrížte nohu cez nohu a stlačte ich pred každým kašľom alebo kýchnutím
  • vyhýbajte sa zdvíhaniu ťažkých bremien
  • nerobte žiadne „skákacie“ cvičenia