Farmakologická liečba

inkontinencie moču

Liečba inkontinencie moču závisí od typu úniku moču, jeho intenzity, závažnosti, rizikových faktorov a príčin.

Farmakologická liečba

Hlavné typy liekov v liečbe inkontinencie sú antagonisti muskarínových receptorov (antimuskariniká), mirabegron a estrogén. Ďalej sa používa dezmpresín a duloxetin.

Antagonisti muskarínových receptorov

Táto skupina liekov sa najčastejšie používa v liečbe urgentnej inkontinencie, pretože pomáhajú znížiť únik moču tým, že uvoľňujú svaly steny močového mechúra a blokujú mimovoľné nervové signály, ktoré vedú ku kontrakcii svaloviny močového mechúra a jeho urgentnému vyprázdneniu.

Znížením kontraktility močového mechúra nedochádza k jeho častému nekontrolovateľnému vyprázdňovaniu, súčasne sa zvýši jeho kapacita a zníži sa pocit nutkania na močenie.

Tieto lieky sa používajú aj na potlačenie nokktúrie – nočného močenia.

Mirabegron

Je selektívny agonista beta-3 adrenoreceptorov. Tento liek uvoľňuje svaly močového mechúra a pomáha tak zväčšiť kapacitu mechúra, čo sa prejaví znížením frekvencie nutkania na močenie. Tento liek sa nasadzuje pri nedostatočnom účinku antimuskariník alebo pri ich nežiaducich účinkoch, ak pacient nechce podstúpiť operačný zákrok.

Estrogén

Je hormón, ktorý má dôležitú úlohu pri ženskej inkontinencii. Zlepšuje prekrvenie a funkciu nervov, udržuje flexibilitu a silu tkanív močovej rúry a pošvy.

V menopauze dochádza k zníženiu produkcie estrogénu, čo spôsobuje sucho v pošve a má negatívny vplyv na močovú rúru a močový mechúr.

Lokálna liečba estrogénom sa odporúča najmä u žien po menopauze, ktoré trpia inkontinenciou.

Dezmopresín

Tento liek znižuje tvorbu moču v obličkách, ovplyvňuje nočné močenie, môže zmierňovať urgencie či frekvenciu močenia, ale nezlepšuje a nelieči inkontinenciu. Dlhodobé užívanie tohto lieku sa neodporúča.

Duloxetin

Môže zmierniť strednú až závažnú inkontinenciu, ale nelieči ju. Tento liek posilňuje zvierač a znižuje mimovoľné nervové signály, ktoré vedú k únikom moču. Zvierač je tak odolnejší voči tlaku naplneného močového mechúra.

Pridajte sa k nám

Čo získate členstvom:

R

zašleme vám Inkobalík s informačnými materiálmi a vzorkami

R

budeme vám zasielať pravidelný newsletter s novinkami v liečbe a prevencii

R

získate prístup do uzavretej FB skupiny, kde si môžete vymieňať rady s ostatnými pacientmi

R

môžete sa prostredníctvom poradne obrátiť so svojím problémom na našich odborníkov