Únik moču

po operácii prostaty

Je to bežný pooperačný jav, ktorý je potrebné brať ako výzvu, s ktorou sa muži stretávajú počas svojej rekonvalescencie, počas svojho zotavenia sa.

Prečo sa to stáva?

  Prostata je mužský pohlavný orgán. Má veľkosť vlašského orecha a nachádza sa pod močovým mechúrom. Tenká trubica (uretra), ktorá odvádza moč a semeno prechádza stredom prostaty. V mieste, kde sa močový mechúr spája s močovou trubicou, sa nachádza kruh svalov známych ako zvierač hrdla močového mechúra. Ten sa otvára a zatvára ako oko fotoaparátu. Zvierač (hrdlo) močového mechúra je väčšinu času uzavretý, aby sa zabránilo úniku moču. Ale keď mozog vydá signál, zvierač dostane od mozgu povolenie, otvorí sa, aby mohol moč prejsť a močový mechúr sa vyprázdnil.

  Ďalší vonkajší zvierač je umiestnený pod prostatou a je súčasťou svalov panvového dna. Tieto svaly sú tiež zapojené do ovládania močového mechúra. 

  Ak sa hrdlo a zvierač močového mechúra počas operácie prostaty poškodia, môže to mať za následok močovú inkontinenciu, teda únik moču.

  Čo mám robiť?

  Určite navštívte vášho lekára. Ťažkosti s únikom stolice môžu byť liečené a v mnohých prípadoch aj vyliečené. Necíťte sa nepríjemne, keď o týchto problémoch máte rozprávať. Jedná sa o vaše zdravie. A nie ste určite jediný, kto únikom stolice trpí. Lekár je tu preto, aby vám pomohol.

  Prvým krokom k zlepšeniu vášho stavu je kompletné vyšetrenie. Táto anamnéza zahŕňa váš predchádzajúci zdravotný stav (choroby, operácie, liečba,…) a preverenie súčasného zdravotného stavu. Lekár by sa vás mal pýtať na váš životný štýl – diéty, cvičenie, pitný režim, lieky, ktoré užívate a ďalšie faktory, ktoré môžu únik stolice ovplyvniť. Na základe tohto a možno ďalších vyšetrení, ktoré lekár môže odporučiť, pripraví pre vás lekár individuálny program, v rámci ktorého sa môže zamerať na vyriešenie problémov so zápchou alebo hnačkami.

  Určite by ste mali navštíviť lekára, keď:

  • Spozorujete pravidelné úniky stolice
  • Máte tendenciu meniť svoje návyky súvisiace s vyprázdňovaním
  • Zbadáte pri vyprázdňovaní bolesť alebo krvácanie
  • Máte pocit, že vaše črevá nikdy nie sú úplne prázdne
  • Tmavá alebo čierna stolica
  • Spozorujete úbytky na váhe, ktoré neviete vysvetliť

  Ako problémy s únikom stolice zvládnuť?

  Požiadajte lekára o individuálny prístup k riešeniu vášho problému. V prípade, keď niečomu nerozumiete, nebojte sa opýtať. Iba keď správne porozumiete tomu, čo vám lekár hovorí, môžete navrhnuté riešenie správne uplatňovať aj v praxi. Aj rodina alebo opatrovatelia by mali byť zapojení do tohto procesu (s výnimkou prípadov, kedy si to pacient vyslovene neželá).

  Aké prvotné opatrenia by sme mali prijať, aby sme dosiahli správnu konzistenciu stolice a správne vyprázdňovanie čriev:

  Diéta:

  • Nutričné hodnoty, ktoré pacient prijíma by mali byť vyvážené
  • Pacient a lekár by mali pripraviť denník stravy a príjmu tekutín
  • Pacienti s tvrdou stolicou alebo dehydrovaní pacienti by mali byť vedení k tomu, aby vypili minimálne 1,5 litra tekutín denne
  • Lekár by mal skontrolovať riziko podvýživy u pacientov

  Návyky vyprázdňovania čriev:

  • Vyprázdnenie čriev by malo byť podporované po každom jedle
  • Pacient by mal pri vyprázdňovaní čriev vždy sedieť, aby sa vyhol namáhaniu
  • Toaleta by mala byť vybavená všetkými potrebnými pomôckami, ktoré by mohli vyprázdňovanie uľahčiť
  • Pacient by si mal obliekať oblečenie, ktoré sa dá jednoducho vyzliecť

  U lekára si tiež nezabudnite vypýtať informácie o pomôckach (absorpčné pomôcky, podložky,…), možnej podpore zo strany psychológa, pomôckach na ochranu vašej pokožky, jednorazových rukaviciach a všetkom ostatnom, čo vás napadne a v čom nemáte jasno. 

  Nakoľko téma úniku stolice alebo problémov súvisiacich s problémami s vyprázdňovaním je veľkým tabu, stáva sa, že pacient o nej začne hovoriť až keď je neskoro. Vtedy sa ťažšie hľadajú spôsoby liečby. Tieto v pokročilejších štádiách tiež nemusia byť také účinné ako keby sa problém zachytil na samotnom počiatku. 

  Nakoľko ide o vaše zdravie a máte pocit, že nie je niečo v poriadku, určite navštívte lekára a nebojte a nehanbite sa o svojom probléme hovoriť. Lekár vám pomôže váš problém riešiť a veľa krát aj vyriešiť. Prvotná iniciatíva je však najmä na vás. 

  InkoFórum zastupuje ľudí trpiacich inkontinenciou a obhajuje ich potreby napríklad pri zmenách zákonov.

  Sila nášho združenia rastie s každý členom .

  Pridajte sa k nám

  Staňte sa členom nášho združenia. 

  Viac informácii o členstve nájdete TU.

  Čo získate:

  R

  zašleme vám Inkobalík s informačnými materiálmi a vzorkami

  R

  budeme vám zasielať pravidelný newsletter s novinkami v liečbe a prevencii

  R

  získate prístup do uzavretej FB skupiny, kde si môžete vymieňať rady s ostatnými pacientmi

  R

  môžete sa prostredníctvom poradne obrátiť so svojím problémom na našich odborníkov