Menopauza a inkontinencia

Menopauza a inkontinencia

Menopauza je časom zmien v živote ženy. Jednou zo zmien, ktoré si mnoho žien v tomto období všimne, môžu byť aj ťažkosti s močením alebo so stolicou či vetrami.

Bežné príznaky

Najčastejšími príznakmi sú časté močenie a ponáhľanie sa na záchod (tzv. naliehavé močenie). Medzi ďalšie príznaky patrí :

  • únik moču pri kašli, kýchnutí alebo cvičení
  • únik moču cestou na toaletu
  • vstávanie dvakrát alebo viackrát cez noc kvôli potrebe močiť
  • časté infekcie močových ciest
  • ponáhľanie sa na záchod
  • neschopnosť kontrolovať vetry
  • zápcha 

Nemali by ste ignorovať tieto problémy, pretože bez pomoci len zriedka zmiznú. Ba naopak zvyčajne sa v priebehu času zhoršujú. Môžu ovplyvňovať váš výkon v práci, aktivity s priateľmi ako aj sexuálne či osobné vzťahy. Napriek tomu mnohé ženy nevyhľadávajú pomoc. Je dôležité, aby ste vyhľadali pomoc! Pretože tieto problémy možno liečiť, riešiť a často natrvalo vyliečiť. Odhoďte svoj stud a určite sa poraďte so svojím lekárom alebo píšte na náš email info@inkoforum.sk.

Menopauza a únik moču alebo stolice

Je tu niekoľko spôsobov ako menopauza môže ovplyvniť ovládanie vášho močového mechúra a kontrolu čriev .

Patria medzi ne :

1. Slabé svaly panvového dna

S nástupom menopauzy svaly panvového dna (ako väčšina svalov v tele) majú tendenciu oslabovať. Keďže tieto svaly pomáhajú kontrolovať ovládanie močového mechúra aj čriev, môže každé takéto oslabenie mať za následok častejšiu potrebu navštíviť toaletu a zníženú schopnosť udržať moč dovtedy, ako sa dostanete na toaletu. Slabé svaly panvového dna môže sťažiť ovládanie vetrov a môžu tiež hrať úlohu v nástupe prolapsu (poklesu) močového mechúra.

2. Menej pružný močový mechúr

Ako starneme, močový mechúr sa stáva menej pružným, preto má väčšie ťažkosti pri rozťahovaní sa. Vzhľadom k tomu, že močový mechúr stráca na elastickosti a teda pri jeho naplnení močom tento dráždi sval močového mechúra. Čo spôsobuje jeho „hyperaktivitu“. „Hyperaktívny “ močový mechúr je príčinou vášho častejšieho močenia. V kombinácii so slabšími svalmi panvového dna je omnoho ťažšie udržať moč alebo „odložiť“ močenie na neskôr. Tréningový program močového mechúra a posilňovania svalstva panvového dna vám pomôže získať opätovnú kontrolu. Obráťte sa na naše pacientske združenie InkoFórum, radi Vám zašleme podklady k posilňovaniu svalov panvového dna.

3. Vaginálna suchosť

Strata hormónu estrogén spôsobuje vaginálnu „suchosť“, nakoľko sliznica pošvy produkuje menej hlienu. Močová trubica tiež prechádza podobnými zmenami. Toto sucho zvyšuje riziko vzniku infekcie močových ciest, pretože črevné baktérie sa sťahujú do pošvy. Osobná hygiena je veľmi dôležitá a všetky ženy by sa mali utierať spredu dozadu. Brusnicový džús alebo kapsule tiež môžu pomôcť predchádzať infekciám močových ciest.

4. Priberanie na váhe

Mnoho žien zistí , že s nástupom menopauzy začína priberať na váhe. Ak je prírastok vašej telesnej hmotnosti významný, zvyšujete tak riziko problémov s únikom moču alebo stolice. Svaly panvového dna držia väčšinu vašej telesnej hmotnosti. Ďalšie prebytky hmotnosti prispievajú k ešte väčšiemu napnutiu týchto svalov a teda ich celkovému oslabeniu. Slabé svaly panvového dna neudržia močový mechúr a črevá tak, ako by mali. Ak sa takéto niečo stane, môžete si všimnúť únik moču pri kašli a kýchaní (tiež známy ako stresová inkontinencia) . Alebo aj to, že potrebujete často a naliehavejšie navštíviť toaletu . Odporúčame vám udržať svoju váhu v zdravom rozsahu.

5. Iné zdravotné problémy

Ďalšie chronické zdravotné problémy sa tiež môžu začať podieľať na kvalite vášho zdravia. Tiež môžu byť príčinou zhoršenia alebo začatia problémov s únikom moču. Diabetes je konkrétne identifikovaný ako diagnóza, kvôli ktorej sa zvyšuje u žien riziko vzniku inkontinencie. Poškodenie nervov (neuropatia) je častou komplikáciou cukrovky. Nervy, ktoré vedú do močového mechúra a čriev sa môžu poškodiť a tým spôsobiť stratu citlivosti, zlé vyprázdňovanie alebo zápchu. Dobre riadená cukrovka je tým najlepším spôsobom ako zabrániť alebo zastaviť poškodzovanie nervov.

6. Hysterektómia

Hysterektómia je operácia odstránenia maternice. Niektoré ženy po tejto operácii zistia, že majú problém s ovládaním močového mechúra. Nie je úplne zrejmé, či práve tento chirurgický zákrok daný problém spôsobuje. Akokoľvek posilňovanie panvového dna by malo byť súčasťou jednak liečby jednak prípravy pred operáciou.

7. „Trauma konečníka“

Mnoho žien, ktoré majú deti, môžu s nástupom memopauzy zistiť, že majú problém kontrolovať stolicu. Počas pôrodu sa môže análny zvierač (sval okolo ritného otvoru) poškodiť. Problémy sa zvyknú objaviť až postupom času, nie bezprostredne po pôrode. Posilňovanie svalov panvového dna môže problém vyriešiť. Niektoré ženy však postupujú operáciu.

Prevencia

Aby sme sa vyhli úniku moču a stolice, mali by sme dodržiavať tieto zásady:

  • správne jesť
  • správne piť
  • pravidelne cvičiť
  • praktikovať správne toaletné návyky (napr. nikdy pri močení netlačiť)

InkoFórum zastupuje ľudí trpiacich inkontinenciou a obhajuje ich potreby napríklad pri zmenách zákonov.

Sila nášho združenia rastie s každý členom .

Pridajte sa k nám

Staňte sa členom nášho združenia. 

Viac informácii o členstve nájdete TU.

Čo získate:

R

zašleme vám Inkobalík s informačnými materiálmi a vzorkami

R

budeme vám zasielať pravidelný newsletter s novinkami v liečbe a prevencii

R

získate prístup do uzavretej FB skupiny, kde si môžete vymieňať rady s ostatnými pacientmi

R

môžete sa prostredníctvom poradne obrátiť so svojím problémom na našich odborníkov

Tehotenstvo a inkontinencia

Tehotenstvo a inkontinencia

Keď je žena tehotná, dostane veľa rád od množstva ľudí . Málokto však spomenie niečo o problémoch spojených s únikom moču alebo o kontrole čriev v tehotenstve a po pôrode.

Únik moču v tehotenstve nepodceňujte

Každá žena nám dá určite za pravdu, ak povieme, že tehotenstvo je síce krásnym obdobím očakávania a nedočkavosti z príchodu malého človiečika na svet, no takisto je toto obdobie spájané aj s mnohými zmenami. Jednou z nich môžu byť aj úniky moču v tehotenstve. 

Hormonálne zmeny, ktorými telo prechádza počas celého života, tehotenstvo nevynímajúc, spôsobujú v živote ženy nemalé komplikácie. Nejde o nejaké vážne ochorenie, no ak sa tomu dá predchádzať, prečo o tom nehovoriť viac.

Ak ste sa s pojmom inkontinencia ešte nestretli, v skratke vám ozrejmíme, že ide o samovoľný, vôľou neovládateľný únik moču. Môže nastať pri alebo po akejkoľvek činnosti, či už fyzickej aktivite, kašľaní, alebo ťažkej operácii. Nastať však môže aj počas tehotenstva. Tehotenstvo a únik moču sú témy, ktoré vzájomne súvisia. Inkontinencia v tehotenstve nie je vôbec zriedkavá.

Toto pekné obdobie v živote ženy prináša ženám „ťažkosti“ v podobe rastúceho bruška. Okrem toho, že žena sa cíti viac unavená a bruško ju môže obmedzovať pri viacerých aktivitách, zväčšujúca sa maternica ovplyvňuje močový mechúr.

Tým, že naberá na rozmeroch viac, tlačí na mechúr, a tak žena pociťuje častejšie nutkanie na močenie. Aj bábätko sa niekedy môže rozhýbať tak, že kopne aj do mechúra a ten to nemusí vydržať a moč unikne. Netreba sa však obávať, samovoľný únik moču v tehotenstve nie je žiadna hanba. Trpí ním až 41 % tehotných žien.

Mám predispozíciu k úniku moču a stolice?

Zdá sa, že niektoré ženy sú náchylnejšie na problémy s únikom moču či črevné problémy počas pôrodu alebo po ňom. Aj u niektorých žien, ktoré mali ľahký a rýchly pôrod sa tieto problémy vyskytli. Preto nemôžeme s určitosťou povedať, ktorá zo žien je „náchylnejšia“.

Ženy, u ktorých sa vyskytli dané problémy už v minulosti, sú na ne náchylnejšie počas tehotenstva alebo po ňom.

Niektoré skutočnosti týkajúce sa pôrodu zvyšujú pravdepodobnosť výskytu problémov s únikom moču alebo črevnými problémami. Napr.:

  • ide o vaše prvé dieťa
  • dieťatko je veľké
  • dlhý pôrod, najmä dlhá doba pôrodná
  • ťažký vaginálny pôrod, keď máte stehy alebo jazvy mimo pošvy alebo keď dieťatku pomáhali na svet kliešťami

Čo keď mám pôrod cisárskym rezom?

Pôrod cisárskym rezom sa môže zdať ako spôsob, ako sa vyhnúť týmto problémom. Ale nie je to také jednoduché. Pôrod cisárskym rezom môže znížiť riziko vzniku závažných problémov súvisiacich s kontrolou močového mechúra z 10 % na 5 % u prvého dieťaťa. Ale napr. pri treťom cisárskom reze to nemôže mať vôbec žiadny vplyv.

V mnohých prípadoch, vaginálny pôrod prebieha presne tak, ako si to telo ženy, bábätko a príroda želajú. Vaginálny pôrod je prirodzený a preto v prípade, keď je to možné, je potrebné absolvovať pôrod týmto spôsobom. Je to tiež obrovský zážitok pre matku aj otca. Problémy samozrejme môžu nastať. V súčasnosti prebieha výskum, ako môžeme čo najlepšie zabrániť poškodeniu panvového dna pri pôrode.  V prípade obáv a nejasností, tieto konzultujte so svojim lekárom.

Prevencia je dôležitá

Vhodnou prevenciou je cvičenie svalov panvového dna, nielen pred pôrodom, ale aj po ňom. Posilnené svalstvo panvového dna pomáha udržať správnu polohu močového mechúra, aj správne postavenie panvy. Vďaka tomu je v budúcnosti riziko inkontinencie menšie.

Najvhodnejšie je praktizovať tzv. Kegelove cviky, ktoré vyvinul na konci päťdesiatych rokov americký gynekológ Arnold Kegel. Takýmto cvičením  dochádza k posilňovaniu svalov v oblasti močovej trubice, genitálií i konečníka.

Nacvičovanie spočíva v rytmickom sťahovaní a uvoľňovaní svalstva panvového dna, čo spevňuje brušnú stenu, svaly, vrátane zvieračov. Varianty cvikov je možné prevádzať v ľahu, v stoji alebo v sede. Počas cvičenia je dôležité dbať na pravidelné a správne dýchanie. Kegelove cviky je možno vykonávať kedykoľvek bez toho, aby si to okolie všimlo.

Kontaktujte lekára

Aj keď je unikanie moču v tehotenstve normálne, gynekológovia sa zhodujú v tom, že máloktorá žena sa im zdôverí. Pritom lekár by vám mohol poradiť, a vy by ste sa počas tehotenstva nemuseli trápiť s inkontinenciou sama.

Okrem množstva ťažkostí, ktoré tehotenstvo žene prináša, je vtedy náchylnejšia na rôzne infekcie, a inkontinencia môže vyvolať zápal močových ciest. Je preto vhodné navštevovať toaletu hneď, ako pocítite nutkanie na močenie, keďže o pár sekúnd už môže byť neskoro.

Absorpčné pomôcky

Ak už „bojujete“ aj s reálnym únikom moču, navštevujte toaletu, aj keď nepociťujete nutkanie na močenie, robte to v pravidelných polhodinových intervaloch.

Takisto je potrebné venovať zvýšenú pozornosť intímnej hygiene a používaniu správnych produktov. Priedušná bielizeň, vložky alebo spodná bielizeň, ktoré sú vyrobené tak, aby tehotnej žene poskytovali komfort a pohodlie.

Bežné vložky v takejto situácii nepomôžu, inkontinenčné sú vyrobené tak, aby absorbovali tekutinu, eliminovali zápach a boli príjemné k ženskému telu.

Bude to lepšie?

Nestraťte žiadnu nádej! Dokonca aj veľmi zlé ovládanie močového mechúra alebo ovládanie čreva tesne po pôrode sa často zlepší v priebehu prvých šiestich mesiacov.

Pravidelné cvičenie svalov panvového dna priebežne a pravidelne v dlhodobom horizonte ako aj správna rada, veľmi pomôžu.

Nezabudnite sa teda postarať o seba aj v čase, keď je to pomerne ťažké, pretože ste zaneprázdnená svojím bábätkom. Určite sa vám to vráti.

Ak sa váš stav neupravil ani po spomínaných 6 mesiacoch, obráťte sa na svojho lekára.

Výskyt inkontinencie v tehotenstve:

  • Ženy trpiace inkontinenciou počas tehotenstva 41% 41%
  • Ženy, ktoré sa s problémom úniku moču nezveria lekárovi včas 50% 50%
  • Ženy, ktoré uviedli vyliečenie po praktizovaní Kegelových cvikov 85% 85%
  • Ženy, ktoré uviedli zlepšenie príznakov inkontinencie po praktizovaní Kegelových cvikov 100% 100%

Po pôrode:

Narodením vášho dieťatka môžete mať svaly panvového dna natiahnuté. Každým vyvinutím tlaku na panvové dno v prvých týždňoch po narodení dieťaťa sa môže natiahnuť panvové dno znova. Skúste preto ochrániť svaly panvového dna tak, že na ne prvé týždne po pôrode budete čo najmenej tlačiť.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:

  • snažte sa stiahnuť a držať stiahnuté svoje svaly panvového dna vždy, keď kýchnete, zakašlete, smrkáte alebo niečo dvíhate
  • prekrížte nohu cez nohu a stlačte ich pred každým kašľom alebo kýchnutím
  • vyhýbajte sa zdvíhaniu ťažkých bremien
  • nerobte žiadne „skákacie“ cvičenia

Prečítajte si aj ostatné články:

Sex a inkontinencia

Sex a inkontinencia

Ako spolu súvisia?

Problémy s močovým mechúrom alebo so stolicou môžu mať obrovský vplyv na sexualitu a spôsob, akým vnímame samých seba.

Sexualita všeobecne

Sexualitu každý z nás vníma individuálne. Znamená rôzne veci pre rôznych ľudí. Ide o našu túžbu vyjadriť samých seba ako ľudské bytosti, byť milovaný a prijímať lásku.To robíme prostredníctvom verbálnych a neverbálnych spôsobov komunikácie, ako je rozprávanie, pri pohľade na niekoho, objímanie, bozkávanie,  iné sexuálne aktivity  až po akt pohlavného styku. Sexualita sa týka intimity a túžby byť blízko seba alebo s inou osobou.

Od chvíle, keď sme sa narodili, dostávame pozitívne aj negatívne správy o našej sexualite a tieto informácie môžu ovplyvniť spôsob, akým vidíme samých seba. To vyjadrujeme prostredníctvom nášho správania, spôsobom, akým hovoríme, ako sa obliekame, ako kráčame. Naša sexualita sa môže meniť v závislosti od našich rolí v živote a od fáz a etáp nášho životného cyklu.

Mýty a mylné predstavy

Mýty a mylné predstavy o sexualite majú tendenciu byť odovzdávané z generácie na generáciu  a sú zväčša ovplyvnené našou kultúrou a náboženstvom. Naša kultúra, minulosť a náboženstvo ovplyvňujú spôsob, akým myslíme, a formujú naše hodnoty. Mýty o sexualite sú napr.:„starší ľudia nie sú atraktívni“, „starší ľudia nemajú záujem o sex“ alebo „ľudia s postihnutím nie sú sexuálne aktívni“.

Tieto tvrdenia sa veľmi ľahko preberajú, človek ľahko uverí, že sú pravdivé. Niekedy je vhodné tieto informácie konzultovať alebo prediskutovať s niekým, kto má reálne skúsenosti, ktoré pomôžu znížiť negatívny vplyv na naše myslenie a zaujať objektívny postoj.

Ako inkontinencia ovplyvňuje sexualitu?

Problémy s močovým mechúrom alebo so stolicou môžu mať obrovský vplyv na sexualitu a spôsob, akým vnímame samých seba. Mnoho ľudí hovorí, že sa kvôli úniku moču cíti trápne. V dôsledku toho ľudia obmedzujú svoj pobyt mimo domu (z domu vychádzajú zriedka) a často menia oblečenie, ktoré nosia, aby zamaskovali akýkoľvek fľak (napríklad tým, že nosia tmavé alebo vzorované oblečenie). Náš výber oblečenia je vonkajším vyjadrením našej sexuality.

Niektorí ľudia, ktorým uniká moč alebo stolica, alebo majú problém s vetrami, majú neustálu potrebu sa počas dňa neustále umývať, a tak zostať „svieži“ a voňaví. Iní potrebujú svojich partnerov, aby im pomohli s udržiavaním hygieny (najmä v staršom veku alebo pri zdravotnom postihu). Partneri preto môžu zažiť emocionálne bloky súvisiace s poskytovaním tejto intímnej starostlivosti. To môže následne ovplyvniť ich sexuálny vzťah s osobou,  o ktorú sa starajú. Pomoc pri riešení problémov s inkontinenciou moču alebo stolice zahŕňa aj dotýkanie sa genitálií. Poskytovanie intímne osobnej starostlivosti môže narušiť sexuálny vzťah páru. To je významný problém, ktorý je potrebné diskutovať so zodpovedným zdravotníckym pracovníkom.

Pre niektorých ľudí pomoc a techniky používané pri zvládnutí inkontinencie môžu mať negatívny vplyv na sexualitu. Už len tým, že myšlienka na tento zážitok spôsobuje rozpaky a evokuje „zvláštne“ spomienky na svojho partnera.

Obavy a zábrany ľudí, ktorí žijú s inkontinenciou, môžu byť rozdelené do dvoch kategórií : emocionálne a fyzické.

Emocionálne problémy

  • rozpaky a stud,
  • pocit špinavosti,
  • zdrvujúci pocit straty a žiaľu kvôli neschopnosti riadiť svoje telesné funkcie,
  • úzkosť a depresia,
  • nízke sebavedomie,
  • pocit osamelosti a izolácie,
  • strata túžby po intimite.

Fyzické obavy

  • únik moču alebo stolice pri pohlavnom styku v dôsledku polohy alebo tlaku, alebo v dôsledku sťahov močového katétra, ale aj obavy z „nehody“ kvôli „absencii“ katétra,
  • zápach kvôli úniku,
  • obavy z infekcie,
  • podráždenie v oblasti genitálií,
  • prítomnosť katétra,
  • sexuálna dysfunkcia – vaginálna suchosť, nedostatok precítenia,
  • bolesť alebo únava spojená s primárnou príčinu inkontinencie,
  • účinok liekov,
  • precitlivenosť alebo kŕče spôsobené primárnym ochorením (napr. roztrúsená skleróza, ochorenie motorického neurónu, poranenia miechy atď.).

Tieto obavy môžu spôsobiť človeku s inkontinenciou úplné odmietanie intimity, ukončenie súčasných a bránenie sa prípadným budúcim vzťahom a môžu zapríčiniť úplné potlačenie sexuálnych túžob a potrieb, čo v konečnom dôsledku bude viesť k izolácii, stavom úzkosti a depresiám.

Je dôležité vedieť, že nie ste sami! Ľudí s takýmito problémami a pocitmi je viacero. Tiež je dôležité vedieť, že pomoc je možná, je k dispozícii.

Téma sexuality je dôležitá. Je však veľakrát ťažké na túto tému hovoriť alebo diskutovať. Mnoho ľudí sa pritom cíti nepríjemne.  Ani  mnohí lekári  neotvárajú túto tému aj napriek jasnej evidencii, že inkontinencia ovplyvňuje sexualitu a tým znižuje kvalitu života pacienta.

Naše občianske združenie InkoFórum vám vie s týmto problémom poradiť. Stačí, keď napíšete na info@inkoforum.sk. Keďže spolupracujeme s poprednými odborníkmi, ich rady vám pomôžu. Vedzte, že nie ste sami a váš problém sa dá riešiť. Len sa nebojte o ňom rozprávať!

Naše tipy:

  • niekoľko hodín pred sexom sa vyhnite potravinám, ktoré dráždia močov mechúr
  • nepite príliš veľa tekutín pred sexom
  • pred sexom dôkladne vyprázdnite močový mechúr
  • vyskúšajte rôzne polohy, ktoré vyvíjajú menší tlak na močový mechúr
  • buďte otvorení a úprimní, porozprávajte sa so svojím partnerom
  • pravidelne cvičte cviky na posilnenie svalov panvového dna;

Prečítajte si aj ostatné články: